Przycisk

08 października 2024

Deszczowe panienki

Kiedy za oknem jesienna pogoda w wydaniu mniej zachęcającym - deszczowym i chłodnym - na spacer można zdecydować się tylko z parasolką. Wzór na deszczowe panienki pochodzi ze zbioru "Wzory ozdób choinkowych" opracowanego przez Barbarę Strasburgerównę. Publikacja została wydana w roku 1927 nakładem Towarzystwa Wydawniczego Bluszcz. A to oznacza, że wzór ten ma już niemal 100 lat!

 

Oryginalnie pomysł na "Dziewczynkę z parasolem", jak wzór zatytułowany jest we wspomnianej publikacji, zakłada wykonanie witrażyka wypełnionego cienką, gładką bibułką. W mojej aranżacji ozdoba nie zawiera przejrzystych okienek. Zamiast tego prześwitujące przestrzenie zostały zastąpione metalizowaną, błyszczącą bibułą. Ozdoba jest płaska, ale dwustronna. Inspiracją dla wykonania wzoru stroju dziewczynki jest strój łowicki z jego pasiastą, kolorową spódnicą. Motyw ten często pojawia się w zdobnictwie okresu międzywojennego inspirowanym ludowością, więc zapewne niejeden raz zagości na tym blogu. Ludowe stroje są inspiracją nie tylko graficzną, ale też kolorystyczną dla wielu dekoracji choinkowych. Niejednokrotnie kolorystyka ta może podpowiadać pochodzenie wzoru. Działa to jednak również w druga stronę - wobec braku odzwierciedlenia kolorystycznego w wielu szablonach z okresu międzywojennego, znając inspirację regionalną możemy na podstawie barw stroju ludowego łatwiej wyobrazić sobie oryginalną prawdopodobną szatę barwną danej ozdoby. 

 

Zastosowanie bibuły metalicznej zamiast cienkiej bibułki nie pozwala na prześwitywanie światła jak w przypadku założenia z witrażami. Zamiast tego metalizowana powierzchnia i niejednolita faktura użytego materiału pozwalają na rozpraszanie światła padającego na ozdobę z choinkowych światełek. Efekt ten czyni jednocześnie ozdobę optycznie mniej płaską niż przy zastosowaniu materiałów bez połysku.

 

Przy zastosowaniu materiału nieprzejrzystego jako elementu kolorowego (w danym przykładzie - bibuły metalizowanej) elementy kolorowe naklejane są na kartonik o jednolitym kolorze. W przypadku pierwotnego założenia - witrażyka - cienka bibuła powinna zostać zamknięta pomiędzy dwa elementy papierowe w lustrzanym odbiciu. Dzięki temu kraje bibułki zostają ukryte w ramkach z papieru, a ozdoba ma estetyczny wygląd także przy obracaniu się. 

Retro Święta

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.