Przycisk

10 grudnia 2024

Hej kolęda, kolęda!

Z wnętrza krakowskiej chaty przenieśmy się przed nią. Kolejna z przestrzeni najniższej kondygnacji mojej szopki zaaranżowana została jako scenka przed chatą. Sam pomysł na chatę również zaczerpnięty został z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Inspiracją dla niej stał się model chaty umieszczony na ekspozycji. Starałam się zachować w nim zarówno błękitne wypełnienia przestrzeni między deskami (które jak poprzednio wykonane zostały z deseczek oklejonych bibułą metalizowaną), jak i malowanie okien chaty. 

 

 W zaśnieżonej scenerii przed chatą zastygł w ruchu orszak kolędniczy złożony z trzech postaci - kolędników przebranych za Śmierć, Diabła i Anioła. Przedstawiona scenka nawiązuje do tradycji odwiedzania domów przez kolędników w okresie po Bożym Narodzeniu. Kolędnicy dopiero podążają do chaty, nie zaczęli jeszcze swojej wizyty. Starałam się w wykonaniu figurek oddać ruch postaci. Anioł trzyma w rękach gwiazdę kolędniczą. Ubrany jest w haftowaną szatę. Śmierć trzyma kosę, Diabeł z kolei - charakterystyczne widły. Wybór postaci to typowe persony spośród występujących w orszakach kolędniczych z różnych regionów Polski.

 

Figurki wykonane zostały z kartonu, staniolu i elementów tekstylnych, same zaś ich główki - ulepiono z modeliny i pomalowano farbami akrylowymi. Akcesoria kolędników wykonane są ze staniolu. 

 

Warto wspomnieć, żę kolędowanie zaczynało się z reguły 26 grudnia i trwało aż do święta Ofiarowania Pańskiego, tzw.  "Matki Boskiej Gromnicznej", przypadającego 2 lutego. W orszakach kolędniczych często znajdowały się postacie z zaświatów, odzwierciedlenia zwierząt, ale też regionalne postacie, pastuszkowie, czy postacie "obcych" - Dziada, Żyda czy Cygana. W czasie kolędniczych występów składano życzenia, śpiewano i odgrywano wręcz mini spektakle, w zamian za co kolędnicy otrzymywali od odwiedzanych gospodarzy drobne podarunki. Zwyczaj ten był powszechny, szczególnie na wsiach. Obecnie, nieco zapomniany, próbuje być odtwarzany w sposób zorganizowany m.in. przez instytucje kultury, również w Krakowie, gdzie na ulice od kilku lat wychodzi orszak kolędniczy.

 


 

Retro Święta

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.