Nie ma chyba bardziej krakowskiego psa niż jamnik. Jamniki doczekały się w Krakowie nawet własnego marszu, który w tym roku powrócił na ulice miasta po kilkuletniej przerwie.
Kiedy Muzeum Krakowa poprosiło mnie o projekt ozdoby, która znajdzie się na ścieżce dostępności w trakcie wystawy "Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie" i która będzie jednocześnie przyjazna dla dzieci wybór wzoru po prostu nie mógł być inny. Zwykły jamniczek to byłoby jednak za mało - ubrałam go w strój regionalny - w końcu to pies nie byle jaki - to jamniczek krakowiaczek!
Ozdoba to mój autorski projekt. Sam motyw jamnika pojawia się w publikacjach zarówno z lat międzywojennych, jak i popularnych wzorników ozdób choinkowych okresu późniejszego. Jednakże w tym przypadku konstrukcja pieska i jego strój to projekt w pełni Retroświąteczny.
Kształt pieska wykonany jest z grubego papieru i ozdobiony elementami zdobniczymi wzorowanymi na chyba najpopularniejszym wariancie męskiego stroju krakowskiego. Kaftan wykończony jest czerwoną lamówką i chwostem "kutasikiem" z przodu. Z czapki-rogatywki zwisają kolorowe wstążki, a z pasiastych spodni wesoło merda jamniczy ogonek.
Założeniem ozdoby było, aby projekt mógł być wykonany w kilku wariantach - pełnym - wycinanym i strojnym, który jest tematem dzisiejszego postu, ale też w wersji do kolorowania i wycięcia.
To wcielenie ozdoby nie jest może tak spektakularna, ma jednak pewien urok. Daje też (zwłaszcza dzieciom) możliwości własnego doboru kolorów i dowolnych w tym zakresie szaleństw.
W jednym z kolejnych artykułów przyjdzie czas na jeszcze jedną - zaskakującą - wersję krakowskiego pieska wykonaną specjalnie na potrzeby wystawy. Zasługuje ona na osobne miejsce na stronie.
Wesoły krakowski jamniczek będzie spoglądał z choinki na odwiedzających wystawę w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa przy Muzeum Krakowa aż do września 2025 r. Jeśli jesteście z Krakowa lub będzie Wam po drodze - serdecznie zapraszam na piękną wystawę. W ciekawy sposób prowadzi nas ona przez tradycje krakowskiego świętowania w trakcie całego roku, opowiadając tradycje, które są żywe współcześnie. Spotkacie tam jamniki z marszu jamników, a przy okazji będziecie mogli obejrzeć około dwudziestu Retroświątecznych ozdób na muzealnej choince.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.