Przycisk

08 grudnia 2024

W krakowskiej chacie

Zajrzyjmy razem do wnętrza krakowskiej chaty sprzed lat, w której trzyosobowa rodzina oczekuje na rozpoczęcie wigilijnej wieczerzy. 

 

Zaprezentowane odwzorowanie wnętrza chaty krakowskiej wzorowane jest na zaaranżowaniu przestrzeni dawnego domu spod Krakowa prezentowanego w Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie. Wnętrze wyposażone zostało w piec, drzwi z malowanymi futrynami oraz ławę ze stołem. Pomieszczenie udekorowane zostało zminiaturyzowanymi tradycyjnymi krakowskimi ozdobami bożonarodzeniowymi w postaci: podłaźniczki z maleńkimi światami, snopka zboża w kącie oraz siana pod obrusem. Ściany oraz podłoga chaty zostały wykonane z drewnianych deseczek powleczonych bibułą metalizowaną. Sklepienie zostało pomalowane w sposób odzwierciedlający zdobnictwo wykorzystane w chacie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

 

We wnętrzu chaty odgrywa się scenka, w której krakowska rodzina zastygła w momencie wigilijnego oczekiwania. Trzyosobowa rodzina nawiązuje do postaci Świętej Rodziny. Ojciec czeka przy stole wpatrując się w dal - może wypatrując pierwszej gwiazdki zwiastującej przyjście Jezusa. Matka z troską pochyla się nad kołyską z dzieckiem. Ubrana jest w spódnicę w krakowskie wzory oraz kraciastą chustę (która typowa była dla niektórych wersji stroju krakowskiego). Główki postaci zostały wykonane z modeliny i pomalowane, tak, aby nadać im charakterystyczne rysy twarzy. Całe postacie wykonane są z papieru i folii, a ich stroje częściowo z elementów tekstylnych. 

Cała aranżacja jest niewielka - jej wysokość to około 7 cm, przy szerokości około 14 cm. Została ona umieszczona w pierwszej kondygnacji szopki krakowskiej, którą wykonałam w ramach tegorocznego 82. Konkursu Szopek Krakowskich. Przestrzeń, która wypełnia to arkady Sukiennic, które stanowią bazę szopki. A w kolejnych artykułach - dalsze części tej barwnej konstrukcji.

 

 

Retro Święta

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.